×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ آبان - ۱۳۹۶  
false
false

 

نگاهي به حماسة شهيد ابراهيم جميل ضاهرshahid27

ـ شامگاه جمعه، سي‌ام مردادماه 1371 /21 اوت 1992/ 21 صفر 1413.

ـ جنوب لبنان، روستاي كفر رمان.

نماز و مناجات آن روزش، صفاي خاصي داشت. همرزمان او كه مي‌دانستند تا ساعتي ديگر، ابراهيم جميل ضاهر، چه حماسه‌اي خواهد آفريد، با چشماني اشكبار او را مي‌نگريستند. اشك آنان، نه از فراق ابراهيم، كه از غبطه‌اي بود كه بر او مي‌بردند. نام ابراهيم از ميان خيل مجاهدان داوطلب شهادت انتخاب شده بود و مي‌رفت تا راه، ديگر شهادت‌طلبان را ادامه دهد.

 

ساعت، يك بامداد را نشان مي‌داد. ابراهيم با همرزمانش وداع مي‌كرد و مي‌رفت تا آتشي به پا سازد كه براي او همچون گلستان ابراهيمي، مصفا مي‌نمود؛ ولي لهيب آن بر جان اشغالگران صهيونيست، نيستي هلاكت مي‌افكند.

ابراهيم، در تاريكي شب، تجهيزات كامل بسته و به كمين نشست و ساعتي انتظار كشيد. شناسايي‌هاي لازم، روزهاي قبل انجام شده بود. محل تردد گروه‌هاي گشتي كماندوهاي اسرائيلي، بهترين مكان براي ضربه‌زدن بود.

ابراهيم، در كمين، انتظار آمدن دشمن را مي‌كشيد. يك گروه 25 نفره از كماندوهاي ورزيده، همراه با چند خبرنگار صهيونيست كه براي تهية گزارش مستند از عمليات گشت و شناسايي نيروهاي كماندويي ارتش اسرائيل آمده بودند، در حال گذر از منطقه بودند.

ابراهيم، يكه و تنها، از كمين‌گاه خويش بيرون پريد و با شليك مسلسل دستي خود، آتشي از مرگ و فلاكت بر سر اشغالگران روانه كرد. كماندوها، هراسان و وحشت‌زده، نمي‌دانستند كجا پناه بگيرند.

در آن تاريكي شب، بدون اينكه بدانند چند نفر در مقابلشان است، به همه سو تيراندازي كردند؛ ولي ابراهيم به سرعت دست به قبضه آر.پي‌.جي برد،‌ آن را كه گلوله‌گذاري شده بود، بر شانه گرفت و به طرف محلي كه احتمال مي‌داد كماندوها آنجا پناه گرفته باشند، چندين موشك شليك كرد كه باعث شد تلفات بيش‌تري بر دشمن وارد آيد.

دشمن كه در مقابل خبرنگاران، در كميني رسوا كننده افتاده بود، هنگامي كه متوجه شد همة تيراندازي‌ها از يك موضع است، دريافت كه تنها يك نفر در برابرش ايستاده است؛ به همين دليل، با هدف به اسارت گرفتن او، حلقة محاصره را تنگ‌تر كرده، پيش آمدند. ابراهيم در حالي كه غريو تكبيرش رساتر از گلوله‌هايش بود، آخرين خشاب‌هاي خود را در اسلحه قرار مي‌داد و مي‌رفت تا خود را براي مرحلة اصلي عمليات آماده سازد؛ اما هنگامي كه متوجه شد گلوله‌اي از اسلحه‌اش شليك نمي‌شود و موشك‌هاي آر.پي‌.جي نيز تمام شده‌اند، سريع بر زمين دراز كشيد و وانمود كرد كه كشته شده است.

باقيماندة كماندوهاي اسرائيلي، گمان كردند كه توانسته‌اند رزمندة مقابل خود را از پاي درآورند. در حالي كه وحشت سراپايشان را گرفته بود، به دور بدن ابراهيم كه بر روي زمين افتاده بود، حلقه زدند. لوله اسلحه‌هاي ام.16، در تاريكي شب، به طرف سياهي‌اي كه بر روي زمين درازكش شده بود،‌ نشانه رفت. عده‌اي در حال پيش آمدن، اطراف را مي‌پاييدند تا در دامي ديگر نيفتند؛ ولي هيچ كدام از آينده‌اي كه در انتظارشان بود، اطلاع نداشتند.

ابراهيم كه احساس مي‌كرد دورش را كماندوهاي اسرائيلي گرفته‌اند، در حالي كه نفس خود را در سينه حبس كرده بود تا عمليات را به بهترين نحو اجرا كند، اجازه داد تا آنها جلوتر بيايند. ابراهيم، انبوهي از مواد منفجره به بدن خود بسته و بر روي آن لباس پوشيده بود،‌ هنگامي كه دشمن را در كم‌ترين فاصلة ممكن ديد و احتمال داد كه به سويش تيراندازي كنند، ناگهان در برابر چشمان شگفت‌زدة صهيونيست‌هاي غاصب، به پا خاست و ‌در يك لحظه، با فرياد «يا زهرا» چاشني انفجار را فشرد. با صداي مهيب انفجار، تكه‌هاي بدن سربازان متجاوز به اطراف پراكنده شد. خبرنگاران، وحشت‌زده از آنچه مي‌ديدند، در گوشه‌اي خزيده بودند. بي‌سيم‌هاي مقرهاي اطراف به صدا درآمد. از لحظة شروع درگيري، نيروهاي كمكي صهيونيست بدان سو شتافته بودند. همه خود را براي درگيري با شمار بسياري از رزمندگان مقاومت اسلامي آماده كرده بودند. نيروهاي امدادي با رسيدن به محل حادثه،‌ به مداواي مجروحان كه در اطراف پراكنده بودند پرداختند. گروه‌هاي گشتي،‌ وحشت‌زده به جست‌وجوي اطراف و تيراندازي بي‌هدف به هر سو براي مقابله با نيروهاي احتمالي اقدام كردند. از اولين ساعت بامداد، هلي‌كوپترها و آمبولانس‌هاي نظامي براي انتقال كشته‌ها و مجروحان وارد محل شدند. طي عمليات كمك‌رساني، سه تن از مجروحان كه حالشان وخيم بود، به هلاكت رسيدند و بر آمار كشته‌هاي عمليات افزوده شد. كار نقل و انتقال تلفات، تا روشنايي كامل آفتاب روز شنبه ادامه داشت.

دستگاه‌هاي تبليغاتي اسرائيل كه شكست سخت يك گروه كماندويي از يك جوان لبناني شيعه برايشان بسيار گران بود، سعي كردند با اكاذيب هميشگي خود،‌ دستاوردهاي عمليات را كوچك جلوه دهند؛ به همين دليل، روز شنبه، راديو اسرائيل در اخبار خود اعلام كرد كه در درگيري شب گذشته كماندوهاي اسرائيلي با نيروهاي حزب‌الله لبنان، نُه سرباز اسرائيلي زخمي شده‌اند! آنها حتي از كشته شدن يك جوان شيعه سخن گفتند. در حالي كه از گروه 25 نفره كماندويي، 20 نظامي و 2 خبرنگار همراه آنان كشته و مجروح شده‌ بودند.

روز پس از عمليات، مقاومت اسلامي لبنان با انتشار بيانيه‌اي در بيروت اعلام كرد:

«به مناسبت اربعين امام حسين(ع) يكي از مجاهدان مقاومت اسلامي به نام ابراهيم ضاهر، با گروهي از افراد پياده ارتش اسرائيل در جادة ميان روستاهاي اشغال شده «جزين» و «خردلي» درگير شد كه با منفجر كردن خود، موفق شد تلفات و خسارات بسياري بر دشمن وارد كند. اين مجاهد، با حمله به قواي دشمن با بمب قوي، 22 تن از آنان را كشته و مجروح كرده است. شهادت اين مبارز ايثارگر ثابت مي‌كند كه در دوران سازش با دشمن، مجاهدان با ايثار و جان‌فشاني به مبارزه خود ادامه خواهند داد و حمله‌هاي جدي عليه دشمن غاصب حتمي است.»ابراهيم، پيش از حركت، در وصيت‌نامه خود، از خانواده و بستگانش خواسته بود تا پس از شهادت او، به جاي تسليت، به يكديگر تبريك بگويند! و گفته بود:«مطمئن باشيد كه شكست و اضمحلال صهيونيست‌هاي اشغالگر فرا خواهد رسيد و خداوند انتقامش را از همه متجاوزين پيرو شيطان خواهد گرفت. عزيزان من! در همه حال خود را ملتزم راستين به ولايت فقيه عظيم‌الشأن، امام خامنه‌اي(مدظله) قرار دهيد.»

 

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی