×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ آبان - ۱۳۹۶  
false
false

شهید مجتبی نواب صفویshahid46

رهبر جمعیت فدائیان اسلام

به نواب صفوی مشهور بود. در 17 مهر ماه سال 1303 ه ش در محلة خانی آباد تهران به دنیا آمد. پدرش از سادات میر لوحی و مادرش از دودمان صفوی بود. پدرش به عنوان وكیل در وزارت دادگستری آن زمان خدمت می كرد. در دوران خدمتش با علی اكبر داور – وزیر دادگستری – درگیر شد و به صورت او سیلی زد. به دنبال این درگیری از كار بركنار شد و به مدت سه سال در زندان رضا خان محبوس بود. وی پس از طی دوران محكومیت دار فانی را وداع گفت.در این مدت سید مجتبی دورة متوسطه را تحت سرپرستی دایی خود در رشتة مكانیك دبیرستان ایران و آلمان آغاز كرده بود و هم زمان تحصیل علوم دینی را هم در یكی از مساجد دنبال می كرد. همین امر باعث شد، به جهت علاقه به امور دینی و مسائل مذهبی تحصیلات دبیرستان را رها كند.

او برای گذران زندگی در شركت نفت ایران و انگلیس مشغول له كار شد. پس از مدتی هم به عنوان كارگر سوهان كار به آبادان منتقل شد. در آبادان علیه یك كارمند انگلیسی كه به یك كارگر ایرانی سیلی زده بود، صحبت كرد و دیگر كارگران را به قصاص با او تشویق نمود. همین مساله موجب شد كه تحت تعقیب قرار گیرد. دست تقدیر سید مجتبی را مخفیانه به نجف اشرف كشاند و او در حوزة علمیه به تحصیل امور دینی همت گمارد.

چرا فدائیان اسلام؟ وقتی كتاب شیعیگری احمد كسروی انتشار یافت. سید مجتبی بیست و یك ساله بود. او كه این حركت شیطانی را در راستای سیاست های انگلیس می دید، به فكر تشكیل یك گروه دینی و انقلاب افتاد و جمعیت فدائیان اسلام را پایه ریزی كرد.وقتی از او پرسیدند چرا نام فدائیان اسلام را برای گروه خود انتخاب كرده پاسخ داد: یك شب رد خواب جدم حضرت سید الشهدا را زیارت كردم. او بازو بندی به بازویم بست كه روی آن نوشته شده بود فدائیان اسلام.اولین اعلامیه ای كه از این جمعیت صادر شد با همین عنوان بود.نواب در سال 1329 كتاب راهنمای حقایق را تدوین كرد و با نگاهی فلسفی و جامعه شناختی پرده از هجوممرموزانة غرب علیه مسلمین، برداشت. در همین سال ها در سی و یكم شهریور، اجتماع بزرگی در حمایت مردم فلسطین در مسجد شاه، ترتیب داد و از پنج هزار داوطلب جنگ با صهیونیست ثبت نام كرد. او این مساله را در نامه ای رسمی به دستگاه حكومتی وقت اعلام نمود و از آن جهت شركت در صفوف مبارزان فلسطین اجازة خروج خواست، اما حكومت ممانعت كرده و او را تحت تعقیب قرار داد.

تشكیل فدائیان اسلام به رهبری سید مجتبی نواب صفوی توانست در ملی كردن صنعت نفت ایران نقش ارزنده ای را ایفا نماید و طی یك دهه، تكیه بر فتاوایی از علمای وقت با اعدام های انقلابی عناصر بیگانه و دست شنانده را هدف قرار دهد.

سرانجام نواب صفوی پس از سال ها مجاهد، خستگی ناپذیر در پی اعدام نافرجام علاء نخست وزیر وقت، به همراه یارانش دستگیر و به وسیلة رژیم پهلوی محكوم به اعدام گردید و در سحرگاه 27/10/1334 در جوخة استعماری شاه در حالی كه طنین الله اكبر او فضا، را در هم می نورید تیرباران شد و به شهادت رسید.

منبع:افلاکیان زمین(دفتر سوم)نوشته ی محمدحسین عباسی ولدی،نشرشاهد،تهران

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی