×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ آبان - ۱۳۹۶  
false
false

 

دقیق‌ترین سیر مطالعاتی حوزه مهدویت منتشر شد(قسمت دوم)imamzaman14

این سیر از معدود سیرهایی محسوب می‌شود که بطور جامع و دقیق حوزه مهدویت را پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است سیر مطالعاتی مهدویت پیشرو توسط نهاد کتابخانه‌های کشور تولید و منتشر شده.

 

از دیر باز یکی از مهترین و پایدارترین آموزه‌هایی که مورد توجه ادیان الهی بخصوص اسلام بوده بحث متوجه ساختن انسانها به موعود است. مهدویت در حقیقت تحقق هدف خلقت است که همانا تجلی تام و تمام توحید، یعنی توحید در ربوبیت و توحید در عبودیت است که برنامه ی تمام انبیا و اوصیای الهی از هبوط آدم تا قیام قیامت است و در سایه ی استقرار این توحید به معنای تام و تمام در هنگامۀ ظهور است که بشر به تمام ظرفیت بی نظیر خود در عرصه ی کمال دست خواهد یافت و به حیات طیبه نائل خواهد گشت و با توجه به شرایط کنونی جهان (بیداری اسلامی و جنبش تسخیر وال استریت، اوضاع خاور میانه وضعیت اسفبار اروپا و…) به فرمودۀ رهبر عظیم شأن انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای تاریخ بشریت بر سر یک پیچ بزرگ تاریخی و در آستانۀ تحول عظیم قرار دارد. لذا ضرورت بازگشت به آموزه‌های توحیدیِ دین اسلام و مکتب حقه ی تشیع برای اهل تفکر کاملاً مشهود است و همانگونه که خداوند در قرآن فرموده است و در دعای عهد هم به این معنا تصریح و تأکید شده است و در شرایطی که بشر با فساد مادی و معنوی بی سابقه‌ای دست به گریبان شده است که نتیجه انتخاب های خود محورانه ی خود در عرصه ی ربوبیت و قانونگذاری در عالم است اندک اندک به پوچی و بن بست بودن تمام گزینه هایی که برای خود آن را راه سعادت می دانست نزدیک می شود.

 

با توجه به این که دستیابی به مختصات دکترین مهدویت از رهگذر تعمق و تدبر در آیات و روایات و تعالیم اولیای الهی و عملکرد بر طبق آن حاصل می شود، همواره یکی از دغدغه های اصلی برای رسیدن به قله معرفت و شناخت آموزه مهدویت، داشتن نقشه راه بوده تا با شناساندن مسیر، انسان منتظر را از فروغلتیدن در دام رهزنان حفظ نماید. در جهت پاسخگویی به این مطالبه سیر مطالعاتی حوزه مهدویت در ۷ زیر موضوع از پایه تا سطوح عالی برای ساختن بنای معرفت مهدوی معرفی می گردد. امید است این وجیزه مقبول درگاه حضرت احدیت و پیشگاه حضرت حجت قرار گرفته و سیراب کننده عطش وجودی منتظران باشد.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تلاش برای ارائۀ سیرهای مطالعاتی در موضوعات مورد نیاز اقشار مختلف جامعه به ویژه قشر جوان و دانشجو سیر شناخت مباحث مهدویت را در این ۷ زیر موضوع ارائه می نماید:

۱-معرفت مهدوی (مبانی اعتقادی مهدویت)

۲-شناخت امام مهدی(مباحث مربوط به شخصیت و ویژگیهای حضرت حجت)

۳-مهدی یاوران (مباحث مربوط به وظایف منتظران)

۴-مهدی ستیزان (مباحث مربوط به دشمن شناسی)

۵-نشانه شناسی ظهور (مباحث مربوط به علائم ظهور و شرایط و فتنه های آخرالزمان)

۶-شاخصه های نظام مهدوی (مباحث مربوط به جامعه مهدوی)

۷-انحرافات (آسیب شناسی جریان مهدویت)

توجه داشته باشید که این مجموعه در سه سطح جامع، متوسط و مجمل ارائه شده است و در هر بخش پس از ارائه ی سیر جامع در انتهای همان بخش سیرهای متوسط و مجمل برای کسانی که به هر دلیل امکان مطالعه ی تفصیلی را ندارند و می خواهند با کمترین زمان بیشترین بهره را از مطالعه ی خود در موضوع مورد نظر خود داشته باشند ارائه شده است.

در این مطلب به شرح دو سیر مطالعاتی مهدی یاوران و مهدی ستیزان می‌پردازیم:

—————————

مهدی یاوران (مباحث مربوط به وظایف منتظران)

اساساً در مورد مسئله ی انتظار، حضرات معصومین فرموده اند که:

افضل الاعمال انتظار الفرج …… با فضیلت ترین اعمال انتظار فرج است. (بحار الانوار ج ۵۲ ص ۱۲۲٫)

همانطور که مشاهده میکنید نگفته اند که افضل الحالات انتظار الفرج، یعنی انتظار یک حالت صرف نیست، حالتی قلبی است که اگر حقیقتاً شکل بگیرد، آثار آن در اعمال شخص ظاهر می شود و شخص منتظر وظایفی دارد که اگر حقیقتاً منتظر است باید ابتدا به دنبال شناخت آنها برود و در گام بعدی به آنها عمل نماید.

توقیعاتی که حضرت حجت به شیعیان خالص خود ارسال کرده اند حاوی نکات بسیار مهمی است که به نظر می رسد هر منتظری باید به آن¬ها توجه ویژه نماید به عنوان نمونه بر طبق کلام نورانی خود حضرت حجت مهمترین عامل تأخیر در امر ظهور حضرت، اعمال شیعیان است:

ظهور ما به تأخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.

«علامه محمدباقر مجلسی؛ مهدی موعود ؛ ترجمه حسن بن محمد ولی ارومیه‏ای؛ قم: انتشارات مسجد مقدس جمکران، ۱۳۸۰ ؛ ج ۲

همچنین وفای به عهد و انجام وظایفی که شیعیان در قبال حضرت دارند مهمترین عامل تحقق امر ظهور است:

اگر شیعیان ما در وفا نمودن به عهد و پیمانی که از ایشان گرفته شد، همسو و یک‌دل شوند، دیدار ما از ایشان به تأخیر نخواهد افتاد. برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید ؛ چرا که فرج خود شما هم در آن است.

منبع:«علامه محمدباقر مجلسی؛ مهدی موعود ؛ ترجمه حسن بن محمد ولی ارومیه‏ای؛ قم: انتشارات مسجد مقدس جمکران، ۱۳۸۰ ؛ ج ۲

در این مجموعه با توجه به اهمیت بسیار بالای بحث وظایف منتظران در موضوع مهدویت، آثاری با همین محوریت برای سیر مطالعاتی در نظر گرفته شده است.

۱-تمام بخش دوم از کتاب امام مهدی موجود موعود، تألیف آیت الله جوادی آملی با عنوان انتظار که شامل چهار فصلِ شعاع آفتاب، حقیقت انتظار، منتظر و انتظار ابعاد و تکالیف می شود. (۱۰۰ صفحه)

۲-بخش های اول و دوم و چهارم از کتاب آماده باشِ یاران امام زمان علیه السلام، تألیف استاد حسین گنجی با عناوین: معنای انتظار، ویژگیهای منتظران و وظایف شیعه در زمان غیبت (۱۷۰ صفحه)

۳ – 2 فصل از بخش سوم کتاب معرفت امام زمان و تکلیف منتظران، تألیف ابراهیم شفیعی سروستانی: (شامل دو بخش با عناوین مبانی قرآنی انتظار موعود و تولی و تبری دو رکن انتظار) (۲۸ صفحه)

۴-گفتار پنجم از کتاب آب حیات، تألیف آیت الله ناصری با عنوان انتظار (۱۵ صفحه)

۵-کل کتاب امام زمان در کلام آیت الله بهجت، تألیف محمد تقی امیدیان (۹۲ صفحه)

۶-آینه ی هشتم و نهم از کتاب شمیم گل نرگس، تألیف عباس رحیمی شامل مباحثی با عنوان انتظار و وظیفه ی شیعیان در عصر غیبت (۱۸ صفحه)

۷-کل جلد دوم کتاب مکیال المکارم، تألیف آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی (۴۹۰ صفحه)

۸-کل کتاب سودای روی دوست، تألیف مرتضی آقا تهرانی (۱۸۹ صفحه)

۹-کل کتاب وظایف شیعیان در زمان غیبت، تألیف سیدرضی سیدنژاد (۳۱۸ صفحه)

۱۰-کل کتاب کیست مرا یاری کند، تألیف محمد یوسفی (۱۰۹ صفحه)

۱۱ – 3 فصل از بخش سوم کتاب معرفت امام زمان و تکلیف منتظران، تألیف ابرهیم شفیعی سروستانی: (شامل بخشهای انتظار در اندیشه شیعه، دیدگاه های گوناگون درباره ی انتظار، جایگاه انتظار در اندیشه سیاسی امام خمینی) (۷۰ صفحه)

کتاب ویژۀ این مجموعه:

۱۲-با توجه به اینکه یکی از مهمترین ارکان هر جامعه خانواده می باشد می توان گفت ساختن یک خانواده با رویکرد و فرهنگ مهدوی جزو مهمترین وظایف هر منتظری می باشد، لذا بسیار مناسب است تا کل کتاب ارزشمند خانواده و تربیت مهدوی، تألیف استاد دکتر مرتضی آقا تهرانی به طور کامل مطالعه شود تا إن شاء الله مقدمه ای باشد برای عملی کردن راهکارهای ارزشمندی که بر مبنای آیات و روایات برای ساختن جامعه مهدوی و منتظر در سطح خانواده در این کتاب ارائه شده است.

*** سیر مطالعاتی متوسط: ۱ و ۲ و ۳ و ۶ و ۷ و ۸ و ۹ و ۱۲ (موارد حذف شده۴ و ۵ و ۱۰ و ۱۱)

** سیر مطالعاتی مجمل: ۱ و ۲ و ۳ و ۶ و ۷ و ۱۲ (موارد حذف شده ۴ و ۵ و ۸ و ۱۰ و ۱۱)

—————————

مهدی ستیزان (مباحث مربوط به دشمن شناسی)

همانگونه که از مباحث گذشته بر طبق آیات قرآن و روایات مشخص شد به همان میزان که شناخت دوست اهمیت دارد به همان میزان شناخت دشمن هم اهمیت دارد، چرا که بی تردید تبری در همان اهمیتی قرار دارد که تولی دارد و برای تبری ابتدا باید دشمن را به خوبی شناخت و ویژگی¬هایش را به درستی شناخت، بر همین اساس بخش عمده ای از آیات قرآن پیرامون دشمنان خدا و حزبِ الله است و اساساً برای رسیدن به الله ابتدا باید اله ها نفی شوند و در عرصه ی مهدویت دشمن شناسی از جایگاه بسیار ویژه برخوردار است.

به تصریح قرآن مجید مهمترین دشمنان مومنین، یهود هستند:

لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِینَ آمَنُواْ الْیَهُودَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُواْ ….. محققاً یهودیان و کسانى را که شرک ورزیده‏اند دشمن‏ترین مردم نسبت به مؤمنان خواهى یافت (مائده، آیه ۸۲)

و بدون شک اولین مصداق مومن در بین تمام مومنان در عالم در حال حاضر حضرت حجت هستند.

از دیگر منظر بنابر صریح کلام ائمه ی معصومین شدیدترین دشمنان در بین مسلمین به اصطلاح مسلمانانی هستند که گرایش ناصبی دارند و پُر واضح است که اول مصداق ناصبی ها در عصر حاضر فرقه ی انحرافی وهابیت است که علاوه بر مکتب حقه ی شیعۀ ۱۲ امامی با سایر فرق اسلامی مشکلات فراوان دارند و از مسلمات اعتقادی آنها دروغ شمردن اصل وجود مهدی موعود و منجی باوری در اعتقادات آنهاست و بر این اساس یکی دیگر از پایه های بحث دشمن شناسی را در بحث مهدویت به خود اختصاص داده اند و می توان به جرأت گفت ضد شیعی ترین فرقه ی انحرافی که در اسلام به وجود آمده است و تمام قد در برابر اعتقادات تشیع ایستاده است و از هیچ گونه دشمنی اعتقادی و عملی با تشیع روی گردان نیست فرقه ی وهابیت است.

از طرف دیگر ما با پدیده ای مواجه هستیم که تقریباً می توان گفت مهمترین حجاب و مانع برای درک چیستی و چگونگی جامعه ی مهدویست و تا از این حجاب عبور نکنیم نمی توانیم به درک درستی از جامعه ی مهدوی دست پیدا کنیم. این پدیده همان نظم نوین جهانی است که با ابزار مدرنیسم به شکل مدل زندگی غربی یا همان American life style تمام ابعاد زندگی ما را از باورها تا دغدغه ها تا اهداف تا چگونگی زندگی انسان مدرن در حال مدیریت کردن است و به همین خاطر شناخت این تمدنی که پس از رنسانس شروع به فعلیت پیدا کردن کرده است را یکی از ارکان بخش دشمن شناسی میدانیم.

بر این اساس بحث دشمن شناسی با توجه به اهمیت فراوان و گستردگی تحت سه محور ۱- یهود شناسی و صهیونیسم جهانی ۲- وهابیت ۳- نظم نوین جهانی و سبک زندگی غربی بر مبنای مدرنیسم در این مجموعه ارائه خواهد شد.

بخش اول یهود شناخت و صهیونیسم جهانی:

۱-کل کتاب تبار انحراف، تألیف مهدی تائب (۳۲۰ صفحه)

۲-کل کتاب پیامبر و یهود مدینه، تألیف محمد حسین خوانین زاده (۲۰۸ صفحه)

۳-کل کتاب سیری در مکتب یهود، تألیف محمد علی حسین زاده (۲۵۵ صفحه)

۴-کل کتاب پروتکل های رهبران یهود برای تسخیر جهان، تألیف دکتر بهرام محسن پور (۱۵۴ صفحه)

۵-کل کتاب یهود در المیزان، تألیف حسین فعال عراقی (۵۱۲ صفحه)

برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه می توانید از این کتابها هم بهره مند شوید

۶-پروتکلهای دانشوارن صهیون، برنامه عمل صهیونیسم جهانی، تألیف عجاج نویهض، انتشارات به نشر (۷۹۶ صفحه)

۷-شوالیه های معبد، تألیف هارون یحیی، انتشارات هلال (۱۸۶ صفحه)

۸-نیمه پنهان آمریکا: مروری کوتاه بر بنیان های نظری و ارکان تمدنی آمریکا، تألیف شهریار زرشناس، انتشارات کتاب صبح (۱۳۰ صفحه)

۹-یوسرائیل و صهیوناکراسی، تألیف سید هاشم میرلوحی، انتشارات دفتر نشر معارف (۵۲۰)

*** سیر متوسط: موارد ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۷ (موارد حذف شده ۶ و ۸ و ۹)

** سیر مجمل: موارد ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ (موارد حذف شده ۶ و ۷ و ۸ و ۹)

بخش دوم وهابیت:

۱-کل کتاب دین زاو (این اثر مهمترین و جامعترین و بدیعترین کتاب از سیر مطالعاتی در بخش دشمن شناسی در زیر بخش وهابیت است)

۲-کل کتاب کتاب ماضی استمراری، تألیف سعید زاهدی، انتشارات عابد (۱۶۸ صفحه)

۳-جلدهای ۴ و ۵ از کتاب حق با کیست، تألیف ابوالفضل بهرامپور (۱۱۵ صفحه)

۴-بخش تاریخ سلفی گری از کتاب سلفی¬گری (وهابیت و پاسخ به شبهات)، تألیف علی اصغر رضوائی (۲۱۰ صفحه)

۵-بخش های ۱ تا ۳ از کتاب وهابیت مبانی فکری و کارنامه ی عملی، تألیف آیت الله جعفر سبحانی (۴۳ صفحه)

۶-کل کتاب وهابیت سیاسی، تألیف موسسه مطالعات اندیشه سازان نور، انتشارات اندیشه سازان نور (۵۹۵ صفحه)

*** سیر متوسط کتابهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ (موارد حذف شده ۵ و ۶)

**سیر مجمل کتابها ۱ و ۳ و ۴ (موارد حذف شده ۲ و۵ و ۶)

 

بخش سوم نظم نوین جهانی و سبک زندگی غربی بر مبنای مدرنیسم:

۱-کل کتاب توسعه و مبانی تمدن غرب، تألیف سید مرتضی آوینی (۲۵۸ صفحه)

۲-کل کتاب گزینش تکنولوژی از دریچه بینش توحیدی، تألیف اصغر طاهر زاده (۱۹۵ صفحه)

۳-کل کتاب علل تزلزل تمدن غرب، تألیف اصغر طاهرزاده (۳۷۹ صفحه)

۴-کل کتاب فرهنگ مدرنیته و تمدن، تألیف اصغر طاهرزاده (۱۶۰ صفحه)

۵-کل کتاب در شناخت غرب، تألیف سید محمد مهدی میرباقری (۲۰۱ صفحه)

۶-کل کتاب مبانی نظری غرب مدرن، تألیف شهریار زرشناس (۱۸۴ صفحه)

*** سیر متوسط ۱ و ۲ و ۳ و ۵ (موارد حذف شده ۴ و ۶)

** سیر مجمل ۱ و ۲ (موارد حذف شده ۳ و ۴ و ۵ و ۶)

منبع : http://rahbordy.ir/

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی